יהלומים צבעוניים (Fancy Colors)

ראינו כבר במדריך שלנו על ארבעת ה-Cs שיהלומים ללא צבע (לבנים) הם היהלומים הנחשקים והיקרים ביותר בקטגוריית הצבע שלהם. עם זאת, לא כל היהלומים נוצרו לבנים, וחלקם הקטן הם דווקא יהלומים צבעוניים והם נקראים Fancy Diamonds. יהלומים אלו יכולים להגיע במגוון רחב של צבעים: אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול, ורוד, שחור, אפור ולבן פנסי. במקרה של יהלומים צבעוניים, שלא כמו ביהלומים לבנים רגילים, ככל שהצבע חזק יותר (Vivid) כך מחירו גבוה יותר.

 
סקאלת צבע פנסי באדיבות ה-GIA
סקאלת צבע פנסי באדיבות ה-GIA

יצירתם של הצבעים השונים ביהלומים יכול להגיע ממספר סיבות. חלק מהצבעים, כמו כחול לדוגמה, נוצרים כתוצאה דווקא מ-”זיהום” של היהלום. אבן יהלום מורכבת כולה מפחמנים, ולעתים נוצרים חלקיקים שונים בין חלקיקיו של היהלום ומשפיעים על צבעו. הצבע הכחול נוצר מחוזר הנקרא "בורון".
ביהלומים הוורודים, לעומת זאת, הצבע הוורוד נוצר דווקא מלחצים גבוהים במיוחד אשר פועלים על היהלום בזמן היווצרותו ומפיקים את צבעיו הוורודים.

סקאלת צבעי פנסי באדיבות G&P

היהלומים היקרים בעולם הם יהלומים צבעוניים. יהלומים כגון “יהלום התקווה” (Hope Diamond), “יהלום הירח הכחול” (Blue Moon Diamond) ו-“היהלום האדום של מוסאייף” (Moussaieff Red Diamond) הם מהיהלומים בעלי השם (Named Diamond) המפורסמים בעולם.