המדריך המלא לקניית יהלומים מאת מאירה וויסברג

ניתן לרכוש תכשיט יהלומים יוקרתי ואיכותי בתקציב סביר ובעיקר לקבל תמורה להשקעה (Value for Money). על מנת לעשות בחירה נכונה ריכזנו עבורכם את מה שחשוב לדעת והוצאנו את המדריך החשוב והעדכני לקניית תכשיט יהלומים.

בשביל להבין ממה מורכב מחירו של היהלום, כתבנו לכם את המדריך המלא לקניית יהלומים שיעשה לכם סדר בבלאגן.

דבר ראשון כדי להבין אילו גורמים תורמים למחיר היהלום חשוב להכיר את ארבעת ה-Cs. זוהי הדרך שלכם לדעת האם היהלום באיכות גבוהה ולכן מצדיק את מחירו. ארבעת ה-Cs הם הקריטריונים העיקריים הקובעים את מחירו של היהלום.

משקל (Carat)

בניגוד ליחידות המשקל שאנו מכירים מהיום-יום, ליהלומים יחידה משקל משלהם: קראט. כך למשל, 1 קראט שווה ל-1/5 גרם (0.2 גרם). דרך נוספת למדידת משקלו של יהלום היא שיטת הנקודות. 100 נקודות שוות לקראט אחד, ו-50 נקודות שוות לחצי קראט (0.1 גרם). כצפוי, משקלה של האבן משפיע על מחירה, ולכן ככל שהמשקל גבוה יותר, כך תהיה האבן יקרה יותר. ההמלצה שלנו ללקוחותינו היא לרכוש יהלום מרכזי של 30 נקודות ומעלה, שכן לאבנים קטנות מאוד אין כיום כמעט ערך בשוק.

צבע (Color)

לעין בלתי מיומנת, כל היהלומים נראים דומים: שקופים וחסרי צבע. אלא שמרביתם כלל אינם שקופים, אלא מכילים גוון כלשהו של צבע. טווח צבעי היהלום נע בין חסר צבע (colorless) לחום-צהוב (brownish yellow) והם מדורגים בסקאלה שבין D (דירוג גבוה) ל-Z (דירוג נמוך). כמובן שככל שהדירוג גבוה יותר, כך היהלום שקוף יותר וערכו גבוה יותר.

סקאלת צבעים
סקאלת צבעים

במקרה של צבע, כדאי לעשות הבדלה בין יהלומים המיועדים לשיבוץ בתכשיט לבין יהלומים המיועדים להשקעה. יהלומים כמעט חסרי צבע (דירוג G-J) יראו דומים מאוד ליהלומים בדרגות גבוהות יותר, אך יהיו יקרים פחות, לפעמים בצורה משמעותית, מה שיאפשר לכם לשים דגש על קריטריונים אחרים. לעומת זאת, ביהלומים להשקעה, כן מומלץ לשים דגש על דרגת הצבע מכיוון שדרגות D-F (הדרגות הגבוהות ביותר) הן גם כמובן הנדירות ביותר ובעלות השפעה רבה יותר על מחיר היהלום.

לבד מגוונים אלה, קיימים בשוק יהלומים בגוונים עם נוכחות חזקה יותר, כמו צהוב, ורוד וכחול. יהלומים אלה משתייכים לקטגוריה המכונה Fancy Colors – “יהלומים צבעוניים”. מכיוון שהם נדירים מאוד, הרי שערכם ומחירם גבוהים ביותר.

ניקיון (Clarity)

יהלומים שוהים בבטן האדמה במשך שנים, שם הם חשופים לתנאי לחץ וטמפרטורה קיצוניים. מכיוון שכך, מרבית היהלומים מכילים פגמים הנראים כנקודות פנימיות או חיצוניות. רוב הפגמים מיקרוסקופים, וניתן לאתר אותם רק באמצעות שימוש במכשירי הגדלה, אך לעתים פגמים אלה ניכרים לעין. דרגת ניקיון האבן מתייחס לפגמים אלה והם מדורגים בסקאלה שביןןFlawless (מושלם) ל-I3 (בעל פגמים נראים לעין).

סקאלת ניקיון
סקאלת ניקיון

במקרה של ניקיון, כמו במקרה של צבע, כדאי לעשות הבדלה בין יהלומים המיועדים לשיבוץ בתכשיט לבין יהלומים המיועדים להשקעה. יהלומים בדירוג VVS ו-VS הם בעלי פגמים שאינם נראים לעין, בייחוד כאשר הם משובצים במתכת או כשמתווספים יהלומים נוספים. ביהלומים להשקעה, כן מומלץ לא להתפשר על דרגת הניקיון מכיוון שדרגת Flawless (הדרגה הגבוהה ביותר) היא גם כמובן הנדירה ביותר ולכן גם היקרה ביותר.

ליטוש (Cut)

חשוב לדעת כי גם יהלום בעלי נתונים אחרים טובים יכול להיראות עמום עקב ליטוש לא טוב, לכן ליטוש היהלום קובע במידה רבה את המראה הסופי שלו. ככל שהליטוש מדויק וקפדני יותר, כך קיים החזר משמעותי יותר של אור וברק מהיהלום. קיימים ליטושים שונים בשוק וחרף החשיבות העליונה של קריטריון זה, לא פעם הוא אינו מדובר עם לקוחות בתהליך הקנייה. הציונים שניתנים לאופן ליטוש היהלום מייצגים את איכות העבודה ומדורגים בסקאלה שבין “מצוין” (Excellent) לבין “ירוד” (Poor). ניתן לראות דוגמה ויזואלית לחשיבות עבודת הליטוש בסרטון הזה וכאן הסבר על סוגי הליטושים הפופולריים.

Credit to ANNPAUL Diamonds

אנטומיה של יהלום

ישנם קריטריונים נוספים לקביעת מחיר היהלום, כמו למשל האם היהלום עבר דירוג במעבדה גמולוגית. יש כמה מעבדות גמולוגיות בעולם, אך האמינות והמפורסמות בהן הן GIA (המכון הגמולוגי האמריקאי) ו-HRD שהוא מכון גמולוגי הממוקם באנטוורפן, בלגיה. מעבדות אלו מספקות תעודות כמו זו המאמתת את דירוג היהלום בארבעת ה-Cs ובקריטריונים נוספים כגון פלורסנטיות שניתן לקרוא עליה פה. תעודות אלו מייקרות את מחיר היהלום, אך הופכות אותו לסחיר בקלות רבה, לכן מומלץ לרכוש יהלומים מתועדים ממכונים מוכרים כהשקעה.

לאחר שהבנו מה קובע את מחירו של היהלום, נסיים בכמה נקודות חשובות:

  1. מי: האם העסק או האדם שאתם מבקשים לרכוש ממנו את התכשיט או היהלום הינו איש מקצוע? חשוב לרכוש את היהלום ממי שזה תחום עיסוקו העיקרי ועדיף מחבר/ת בורסה – אותם תוכלו לזהות לפי תג החבר הכחול.
  2. כמה: יהלומים אינם עסק זול ואינם נמכרים במבצעים. היזהרו מתכסיסים שיווקיים המבטיחים לכם הנחות מפליגות או עסקאות של 1+1.
  3. מה: יש לוודא את איכות ודירוג היהלומים והדרך לעשות זאת היא עם תעודת דירוג ממעבדה גמולוגית מוסמכת. בתעודות, המונפקות ליהלומים טבעיים, יצוין האם היהלומים עברו טיפולי השבחה ומאיזה סוג.
  4. איך: מומלץ לבדוק מהי מדינות ההחזרה של העסק בנוגע לתכשיטים והאם ניתן לקבל החזר כספי.
  1. למה: יהלומים יכולים להיות בעלי דירוג זהה לחלוטין של צבע ניקיון ורמת גימור אך ערכם הכספי יהיה שונה לחלוטין ואת ההסבר לכך תוכלו לקבל מיהלומנים מומחים.